Artvinli kadınlar Cerattepe için davul çalıp yolu trafiğe kapattı

02/03/2016

RADİKAL - Artvin'in Kafkasör Yaylası'ndaki Cerattepe bölgesinde kurulması planlanan maden ocağına karşı protestolar devam ediyor. İki gün önce yöresel kıyafetlerle lokma tatlısı dağıtan kadınlar, bu gün de akşam saatlerinde de davul çalıp yolu ulaşıma kapattı. 

Kızılay İş Hanı önünde toplanan kadınlara erkeklerde eşlik etti. Yaklaşık 3 bin kişi davul, düdük, darbuka ve tencere - tava çalarak yürüyüp, İnönü ve Cumhuriyet Caddelerini trafiğe kapattı.

'Cengiz kaç kaç kaç, kadınlar geliyor', 'Artvin’de maden istemiyoruz', 'Durma haykır, yaşamak haktır' sloganları atan kadınlar yürüyüş sonrasında yeniden Kızılay İş Hanı önünde toplandı.

Kadın Platformu adına konuşan Aydan Yerlikaya, şunları söyledi:
"Günlerdir bizi belli bilgilerle ikna etmeye çalışıyorlar. ‘Açık işletme değil, kapalı galeri usulü olacak’ diyorlar ve buna razı olmamızı istiyorlar. Oysa bilmiyorlar ki bu topraklarda beşikten mezara herkes birer maden mühendisi, jeolog, orman mühendisi ya da bir botanikçi kadar biliyor neler yaşayacağını.
20 yıldır bu şehirde konferanslar, paneller boşuna yapılmadı. Kimse bizi kandırmaya çalışmasın! Biz, bize dayatılan gerçeklerin farkındayız. Bilim adamları defalarca, ‘Ya Artvin ya maden’ dedi. Artvin’i yok etmelerini kabul edecek miyiz? Artvin halkı olarak tüm gerçekleri ortaya çıkartacak bilim heyetine güveniyoruz. Çünkü şu ana kadar gelen tüm bilim adamları, bir çocuğun dahi bildiği bu gerçekleri yerinde tespit etti. Bilimsel gerçekler değişmediğine göre, gelen heyetin de bizim aleyhimize karar vermeyeceğine olan inancımızla tüm Artvin halkı olarak yine el ele, kol kola 14’ünde heyeti karşılayacağız." 


Daha sonra akordeon eşliğinde Artvin türküleri söyleyen kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı. 

Adem GÜNGÖR/ ARTVİN (DHA)  

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU