Çorlu ve Ergene'ye termik santrale karşı miting

22/03/2016

RADİKAL - Çorlu Belediyesi Eğitim ve Seminer Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Çorlu ve Ergene ilçelerinin mahalle muhtarlarının yanı sıra Çorlu ve Ergene Belediyesi yetkilileri katılırken, ilgili toplantıda Ergene İlçesi Ulaş Mahallesi'ne kurulması planlanan termik santral masaya yatırıldı.

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Ergene ilçesi Ulaş Mahallesi'nde kurulması planlanan termik santral için "Trakya 70'li yılların sonunda sanayi akımına uğradı. Zamanında belediyelerin müdahale edememeleri ve ettirilmemeleri neticesinde bugünlere geldik. Günümüzde de Marmara Ereğlisi, Ulaş ve dünyada sadece 3 bölgede yer alan Longoz Ormanları'na sahip Kırklareli'nde termik santraller kurulmak istenerek Trakya topraklarının mahvolmasına ön ayak olunuyor. Yöremize katkısı olmayan sanayici bölgemize termik santral istemektedir. Tamamen firma karlılığı doğrultusunda çalışacak santral neticesinde topraklarımız, suyumuz kirletilecektir. Burada yakılacak Afrika'nın en ucuz kömürleriyle nefesimiz kesilecektir. Santralden çıkan gazlar, yağacak yağmurlarla beraber tarımsal ürünlerimizi ve tüm canlıların varlığını tehdit edecektir. Biz bu bölgede yaşadık, çocuklarımız da yaşayabilsin istiyoruz" dedi.

26 Mart 2016 Cumartesi günü söz konusu termik santrale karşı Ulaş'ta yapılacak mitinge herkesi davet eden Ünal Baysan, şunları söyledi: "Halkımızın yoğun katılımı önemlidir. Ulaş'tan tek vücut olarak çıkaracağımız ses, tüm Türkiye'ye ilgili mesajımızın etkili bir şekilde verilmesini sağlayacak ve karşılık bulacaktır."

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ise Çatalağzı'nda faaliyet gösteren termik santralde yerinde yapılan gözlemlerde söz konusu santralin çevreye olumsuz etkilerine bizzat şahit olduğunu dile getirerek, "Termik santral ekolojik dengeyi bozmakta, çevreyi denizi kirletmekte, insan sağlığını tehdit etmektedir. Aynı sorun burada da olacaktır. İzin verilen bir işletmenin ardından yenileri gelecektir. İkinci bir santralin Misinli'ye yapımı planlanmaktadır. Bu zehri solumak istemiyoruz. Hukuki müracaatımızı yaptık, Trakya halkının zehirlenmesine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

Çorlu ve Ergene İlçesi'ni bir ağacının iki dalına benzeten Yüksel, gelecek nesillerin karşısına bu veballe çıkmamak adına herkesi yapımı planlanan termik santrale karşı yapılacak mitinge katılmaya davet etti ve destek istedi. Konuşmaların ardından Ergene Belediyesi ve muhtarlar tarafından Çatalağzı Termik Santrali'ne yapılan inceleme gezisinde çekilen görseller sunulurken, ilgili tesisin çevreye olumsuz etkilerine değinildi. Gerçekleştirilen toplantı katılımcıların fikirlerini beyan etmesi ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması ile son buldu.
DHA

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU