Köylüler baraja karşı nöbette

17/03/2016

RADİKAL - 60 haneli Çukurören Köyü'nde oturanlar, 45 kilomtere uzaklıktaki Karadere mevkiinden Bolu'ya içme suyu sağlayacak Çele Barajı'nın köye yapılacak olmasına tepki gösterdi. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Bolu Belediyesi işbirliğinde yapılması planlanan Çele Barajı ile arazilerinin su altında kalacağını savunan köylüler, iş makinelerinin geçiş yapacağı yolda nöbet tutmaya başladı.

Köylüler, Bezirgan mevkii olarak belirlenen baraj inşaatının daha sonra köye daha yakın olan Hızardere mevkiine yapılmasının kararlaştırıldığını, buna izin vermeyeceklerini söyledi. Köylülerin nöbet tuttuğu alanda jandarma da önlem aldı.
Köy Muhtarı İbrahim Öztürk, bölgede bulunan 14 köy muhtarının imza toplayarak proje yerinin değiştirilmesine karşı çıktıklarını söyledi.

Öztürk, şöyle konuştu: "Biz burada Çele Barajı'na engel olmaya çalışmıyoruz. Burada zemin çalışmaları yapılıp olumsuz rapor çıkmasına rağmen hala burada çalışma yapıyorlar. Biz burada ne arandığını merak ediyoruz. Aşağıdaki bir kümes yüzünden köyümüz mağdur oluyor. Bir kümes için 60 hane dikkate alınmıyor. Arazilerimiz, mezarlıklarımız, köyümüz sular altında kalacak. Şu ana kadar hiçbir bildiri yapılmadı. Biz hep ne yapılacağını güvenlik güçlerinden öğreniyoruz. Bana devamlı jandarma bilgi veriyor. Bize 'Olay yaratmayın' diyorlar. Biz burada sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Burada baraj yapılacaksa Bezirgan'da yapılmasını istiyoruz. Bizim amacımız barajın yapılmaması değil."
Köylüler, taleplerine yerine getirilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.
DHA-Murat KÜÇÜK

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU