ÇED raporunda ürküten tespit

ERDİNÇ ÇELİKKAN
12/03/2014

İstanbul’a yapılacak Üçüncü Havalimanı için hazırlanan bin 350 sayfalık yeni ÇED Raporu’nda dikkat çeken tespitlere yer verildi. “Proje alanı 76 milyon 500 bin metrekare olup bu alanın 61 milyon 720 bin metrekaresi orman alanıdır” denilen raporda, projenin gerçekleşmesi durumunda alanda floristik açıdan büyük bir habitat ve biyomas kaybı yaşanacağı belirtildi. Raporda proje alanında bulunan C ve D çağındaki karaçam ve kızılçam gibi ağaç türlerinin kesilerek piyasaya arz edilmesinin daha ekonomik olduğuna dikkat çekildi.
Cengiz-Limak-Kolin konsorsiyumu tarafından yapılacak olan Üçüncü Havalimanı’nın yeni ÇED Raporu geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Grafikler ve tablolarla desteklenen raporda son derece dikkat çekici tespitlerin yer alması dikkat çekti. 

Mezarlık da kamulaşacak

Raporda projenin orman sayılan yerlere rastlayan kısımlarında kamulaştırmanın söz konusu olmayacağı, bu alanlar için Orman Kanunu gereği gerekli izinlerin alınacağı belirtildi. Rapora göre proje kapsamındaki mezarlık, okul, cami, orman ve yapıların kamulaştırmayla izin işlemleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca yürütülecek. Kamulaştırma yapılmadan ve gerekli izinler alınmadan hiçbir şekilde inşaata başlanmayacağına dikkat çekildi. Rapora göre kuş uçak çarpışmalarıyla ilgili risk analizleri projenin inşaat ve işletme aşamasındaki kuş sayımlarıyla birlikte hazırlanabilecek. Alanın kuş göç yolları, kuş-uçak çarpmaları açısından değerlendirilmesi, tedbir önerilerinin geliştirilebilmesi için göç döneminde türler iki yıl süreyle izlenerek, göç yolları ve uçuş rotaları belirlenecek. Proje kapsamında kuş-uçak çarpışmaları konusunda gündeme gelebilecek riskler belirlenerek kuş sayımlarının tamamlanmasıyla da risk analizi hazırlanacak. Projenin ÇED Raporunda kuşların havaalanlarından uzaklaştırılması için gereken durumlarda uygulanabilecek “sesli ve görüntülü korkutma” yöntemlerine yer verilmesi de dikkat çekti. 

Kuşlar korkutulacak

Raporda bu yöntemler, “LPG’li toplar, silah patlatma, kuş kaçırıcı ultrasonik sesler, alarm sesleri, maketler, ışıklar” olarak sıralandı. Raporda çevreyle ilgili diğer analizler ise şöyle sıralandı:
Proje kapsamında vejetasyon dönemi dikkate alınarak, belirli dönemlerde alan çalışması yapılacak. Raporda belirtilen yöreye özgü ve koruma altına alınması gereken floratürleri tespit edilecek ve tohumları toplanarak Gen Bankası’nda saklanacak. Gen Bankası’nda saklanması gereken türlerin isimleri ve lokaliteleri belirtilerek, ilgili Tohum Gen Bankası’nda saklanması sağlanacak. İnşaat sürecinde ya da daha evvel özellikle faaliyet alanı ve yakın çevresinde bulunabilecek yöreye özgü ve tehdit altındaki taksonların tohumları mutlaka toplanacak. Tohumların bir kısmı Tohum Gen Bankalarına ulaştırılacak. Yöreye özgü hassas türler tohum yada fide olarak ekolojik özellikleri yakın olan alan dışı habitatlara taşınarak (Ex-Situ) yeni popülasyonlar oluşturulacak. Yeni habitatlarda tohumların çimlenme başarıları, fidelerin hayatta kalması izlenecek.

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU