Yılın en iyi 20 çocuk kitabı

DEVRİM YILMAZ dgulyilmaz@gmail.com
30/12/2016

Bacaksız Serisi
Rıfat Ilgaz, Çınar Yayınları

Yıllardır kuşaktan kuşağa o çırpı bacaklarıyla hiç yorulmadan koşuyor Bacaksız. Gücünü hep çocukça sezgilerinden ve aklından alan efsanevi karakter, Rıfat Ilgaz’ın çocuk edebiyatına unutulmaz bir armağanı.      

                        

Kitapsever Bay Tilki-Bay Tilki ve Kırmızı İp    
Franziska Biermann, çeviren: Süheyla Kaya, Hep Kitap

Kitaları okuduktan sonra bir tutam tuz ve karabiberle midesine indiren Küçük Bay Tilki’nin komik ve düşündürücü maceraları zihinsel ve kültürel açlıklarını dindiremeyen kitap kurtlarını bekliyor.

Sisle Gelen Çocuk
Paloma Sanchez Ibarzabal, çeviren: Zerrin Yanıkkaya, Büyülü Fener

Dokunaklı bir hikâyede sade ve mizahi bir dil kullanmayı başaran yazar çocuklara hayal kırıklıkları, farklılıklar, acı kayıplar gibi zor konuları sezdiriyor. Sevginin, kitapların ve hayallerin gücünü keşfetmek isteyenler için.

Çocuklar ve Diğer Şeyler
Sempe, çeviren: Şirin Etik, Desen Yayınları

Dünyaca ünlü karikatürist Jean-Jacques Sempe’den ‘insanın ana vatanı’ olan çocukluğa dair bir kitap. Her baktığımızda yepyeni şeyler keşfedeceğimiz özgün ve yalın çizimler, çocukluğun muzipliklerle dolu evrenine davet ediyor.

        

Konaktakiler
Karin Karakaşlı, Günışığı Kitaplığı

Farklı tarihsel dönemlerde yaşanmış ve iç içe geçmiş aile hikayelerini metruk bir konağın dilinden şiirsel üslubuyla aktaran yazar gerçeklerin ağırlığını sevgi, dayanışma ve umutla hafifletiyor.

Kitap
David Miles-Natalie Hoopes, çeviren: Turgay Bayındır, Redhouse Kidz

Bir kitabın beyaz bir sayfa üzerindeki siyah kelimelerden çok daha fazlası olduğunu masalsı bir dil ve rüya gibi çizimlerle anlatan, çocukları kitapla tanıştıracak sıcacık bir öykü.

Sümer Hayvan Masalları-Yabanöküzü Boynuzlu Tilki
Yalvaç Ural, YKY

Yalvaç Ural Sümerler’in masallarını çocuklara hediye ederken dört bin yıl öncesinin ‘toprak kitaplarını’ dönüştürerek edebiyatımıza eşsiz bir miras bırakıyor. ‘Döşeğini Yiyen Eşek’, ‘İneğin Bunalımı’, ‘Mızmız Sırtlan’ ve diğerleri tarihin ilk yazılı hayvan masalları aynı zamanda.
Esrarengiz Kemancı
Katy Stinson-Dusan Petricic, çeviren: Sumru Ağıryürüyen, Kuraldışı Çocuk

Dünyaca ünlü müzisyen Joshua Bell’in bir metro istasyonunda sokak müzisyeni olarak verdiği konsere dayanan gerçek ve ‘zarif bir öykü’. Kemanın tınısını hissettiren çizimleriyle.

Ufaklık ve Canavar
Marcus Sauermann-Uwe Heidschötter, çeviren: Ümit Mutlu, Uçanbalık Yayınları

Hayal kırıklıkları yüzünden canavara dönüşen bir anne ve onun elinden tutan ufaklığın sevimli ve hüzünlü hikayesi canavarları eski haline döndürmenin reçetesini sunuyor.


Alistair Grim’in Tuhaflıklar Müzesi
Gregory Funaro, çeviren: Ege Sağın, Doğan Egmont

Viktorya dönemi İngilteresi ya da yeni bir Oliver Twist mi desek... Aslında tam olarak şu: Baca temizleyicisi Grubb ile fantastik bir buhar çağı macerası.

Karga Beyaz ve Posbıyık Usta
Koray Avcı Çakman, Can Çocuk

Karga Beyaz’ın kendine taktığı ‘beyaz’ ismi dışlayıcı nitelemelerimizi yüzümüze vuruyor. Bir karganın peşinden giderek iyimser dünya yaratan yazar sıradışı dostlukları ve aykırı sesleri anlatıyor.

Mıstık Seni Anlamıyoruz - Noktalama İşaretlerinin Öyküsü
Tülin Kozikoğlu, İletişim Yayınları

Neden mi anlamıyoruz Mıstık’ı? Her yeri cümlelerle doldurmasına rağmen noktalama işareti kullanmayı pek sevmiyor da ondan. Yazdıklarını okuyanlar bu karmaşadan bunalınca noktalama işaretleri acilen duruma el koyuyor.

Hayali
A.F. Harold, çeviren: Ebru Gündem Kızıldağ, Kırmızı Kedi Yayınevi

Amanda’nın hayali arkadaşı Rudger, hayali arkadaş avcısı Bay Kirazkuşu’ndan kaçarken ‘mizah ve gerilimin yaratıcı bir karışımı’ ortaya çıkıyor.


Okumayı Çok Seven Fare ve Bir Dostluk Öyküsü
Barbara Wersba, çeviren: Sibel Subaşı Hill, Kelime Yayınları

Okumayı çok seven yalnız bir fare ile yalnızlığı çok seven bir yazarın birbirlerini ve dostluğu keşfetme hikâyeleri. Dünya edebiyatının ustalarına da selam gönderen kitaptan dostluğa dair dokunaklı bir cümle: “...birlikte kış mevsimine bürünmüş dünyayı seyrettiler.”

Nasıl Başlar
Silvana Tavano-Elma, çeviren: Filiz Özdem, YKY

Silvana Tavano’dan yalın ve felsefi bir hikaye. “Her şeyin kendince bir başlangıcı vardır ve bu başlangıçlar yeni yeni yerlere götürür: Ağaçlar toprağın altında başlar hayatına, bulutlar gökyüzünün başlangıcını gizler, resim önce bir çizgiyle başlayıp ortaya çıkar. Senfoni ilk nota yazıldıktan sonra; her buluş bir hayalden sonra...”

Eyvah Kalbim Kırıldı
Elif Yemenici, Redhouse Kidz Yayınları

Hikâye boyunca kırık kalbini onarmanın yollarını doğanın güzelliklerini ve diğer canlıların mutluluk sebeplerini okura hatırlatarak arıyor Kalben. Aynı zamanda illüstratör olan yazar Elif Yemenici ışık ve gölge oyunlarıyla gelecek bir umudu haber veriyor. 

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap
Julia Donaldson-Axell Scheffler, çeviren: Ali Berktay, İş Kültür Yayınları

Hay Tahta Kirişlerim Paralansın!-Bir Deniz Kurdunun Öyküsü, Unutulmuş Bir Adadan Peri Masalları, Hınzır Hırsızlar İçin Islah Edici Öyküler, Hayalet Öyküleri Derlemesi-Kelle Koltukta Alice...Mizah ve yaratıcılığın zirve yaptığı tüm bu kitaplar ve maceralar aslında tek bir kitapta: Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap.

Farklı
Andreas Steinhöfel, çeviren: Suzan Geridönmez, Tudem Yayınları

263 günlük komadan uyanan Felix artık tamamen ‘farklı’ biridir. Unutmak ve hatırlamak kavramları sadece onun için değil tüm çevresi için bir hesaplaşmanın başlangıcı olacaktır. “Benlik, kimlik, kişilik mücadelesi, özgürlükler ve iç hesaplaşmalar üzerine çarpıcı bir roman.”

Triffidlerin Günü
John Wyndham, çeviren: Niran Elçi, Delidolu Yayınları

Evrimi farklı bir bakış açısıyla ele alan, insanlığın mutlak özgüvenini ve kibrini sorgulayan roman; ülkeler arası rekabetin, bilimsel ve teknolojik gelişmelerdeki gözü dönmüşlüğün, hırsın ve açgözlülüğün insanlığı sürüklediği uçurumu ürkütücü biçimde ortaya koyuyor.

Çantasızlar Kampı
Behçet Çelik, Günışığı Kitaplığı

Yükselen binalar arasına sıkışan çocukluğa ve kentsel dönüşüme çarpıcı bir bakış getiren yazar, mekanlar dönüşürken ilişkilerimizi dönüştürmemenin, birbirimizi kaybetmemenin ipuçlarını veriyor.


 

 

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU