Agatha"nın sandığından 10 oyun çıktı

25/08/2015

Bu yıl 125'inci yaşgünü çeşitli etkinliklerle kutlanan, polisiyenin kraliçesi Agatha Christie’nin bilinmeyen beş uzun, beş tane de bir perdelik oyununa İngiliz tiyatro yönetmeni Julius Green’in dedektif titizliğinde sürdürdüğü araştırmaları sonucunda ulaşıldı. Keşfedilen metinlerin arasında Christie’nin ünlü romanı Sıfıra Doğru’nun (Towards Zero) 1945’te yazılmış ilk sahne uyarlaması da bulunuyor. Böylelikle Christie’nin yazdığı oyunların toplamı 30’a yükselmiş oldu. Daily Mail’den Dalya Alberge oyunların konusuyla ilgili, polisiye romanların kraliçesinin yeni bulunan oyunlarının çoğunun cinayet temalı olmasının şaşırtmadığı yorumunda bulundu.

Mektuplar da ortaya saçıldı
Julius Green’in ulaştığı belgelerin arasında Christie’nin daha önce yayımlanmamış mektupları da bulunuyor. Mektuplardan birinde Christie, Ralph Richardson gibi dönemin ünlü sanatçıları hakkında samimi görüşlerini paylaşmış.

Green özel arşivlere girdi
Agatha Christie’nin söz konusu mektup ve oyunları daha önce Green’den başka kimsenin erişimine izin verilmeyen, Christie’nin ailesine ve çeşitli tiyatro yapımcılarına ait arşivlerde saklanmış. Green’in ortaya çıkardığı metinlerin tamamını 10 Eylül’de HarperCollins tarafından yayımlanacak Curtain Up: Agatha Christie - A Life in Theatre başlıklı kitapta bulabilirsiniz.
(Daily Mail)

İstanbul"da "kara hafta"

Ölüm Düşesi 125 yaşında

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU