Bu hikâyeden kimler sağ çıkacak?

GÜLİZ ARSLAN guliz.arslan@hurriyet.com.tr
28/12/2016

Aileyle arkadaşlık arasında, iki kategoriden de görece üstün bir alan vardır. İsimlendirmesi zor ama bilen bilir. Kan bağından öte bir bağ kurabildiğiniz akrabaları ve arkadaşlığın kalıbından taşan dostları koyarsınız içine. Hem birlikte eğlendiğiniz hem de güvendiğiniz insanları... Ne kadar çoklarsa o kadar güçlüsünüzdür hayatta. Çağnam Erkmen’in yeni kitabı ‘Öl’, hayatın bu ‘ara kalıbı’ndaki bir grup kadına odaklanıyor.
Hikâyeleri yatılı okulda kesişmiş, birlikte büyümüş, nice maceralar yaşamış, hayata atılınca da yolları ayrılıp ayrılıp birleşmiş sekiz kadın... Her biri başka bir dünya. İkili ilişkileri, ikili-üçlü gruplaşmaları ama en çok da hep beraberken ortaya çıkan ses ve renk bütünü... Hem böylesi bir kadın oluşumunu ‘kendinden bilen’leri hem de hiç görmemiş olanları çekiyor.
Her yıl olduğu gibi kısa bir tatile çıkıyorlar birlikte. Ortak bir sırrı taşıyorlar yanlarında bu kez. İçlerinden biri ölüme, biri aşka, biri de büyük bir hata yapmaya çok yakınken (keşke diğer kadınları da daha yakından tanıma fırsatımız olsaydı) kendilerini bir maceranın içinde buluyorlar.
Bu maceranın izini sürmek, sürükleyici kitap okumayı seven okurun hoşuna gidecektir kuşkusuz. Ama hikâyede asıl ilgi çekici olan, bu kadınların hem her an hatalarını/eksiklerini/sırlarını birbirlerinin yüzlerine vurmanın kıyısında dolanmaları hem de en ufak bir sendelemede/gard düşmesinde/kaybolmada birbirlerine mutlaka yardım edecek olma güvenini tazelemeleri... Sadece yakın kadın arkadaşların bilebileceği bir ölçü...
Yazarın 50’li yaşlardaki bu kadınları anlatırken asla ‘yaş 50’ye gelmiş ama iş bitmemiş’ kolaycılığına kaçmamış olması da takdir edilmeli kuşkusuz. Televizyonun hep, sinemanın ve tiyatronun sık sık, edebiyatınsa çoğunlukla yaptığı gibi 50 yaş kadınının gerçek hikâyelerini görmezden gelmemiş yazar. Okuru hikâyenin kahramanlarına gereksiz yere acımak ya da hayranlık duymak zorunda bırakmıyor. Kitaptaki kadınlar hayatın anlamını, zaman kavramını, pişmanlıklarını, erkekleri ve cinselliği masaya yatırıyor, okur hikâyenin götürdüğü yere gidiyor. Erkmen, kahramanlarının kafa karışıklığını da okurdan saklamıyor üstelik, ince bir mizahla açık ediyor hatta.
Doğan Kitap’tan çıkan ‘Öl’, Çağnam Erkmen’in ilk romanı. Erkmen’in ilk öykü kitabı, ‘Aniden ve Hepsi Birden’ 2009’da, ikinci öykü kitabı ‘Yok’ 2014’te yayımlanmıştı. Umarız sırada yenileri vardır. Yazarın özellikle yeni romanını heyecanla beklemeliyiz.

ÖL
Çağnam Erkmen
Doğan Kitap, 2016
231 sayfa, 19 TL.

 

 

 

 

 

 

 

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU