Çocuklar için macera dolu 15 gün

DEVRİM YILMAZ dgulyilmaz@gmail.com
20/01/2017

Hababam Sınıfı
Rıfat Ilgaz, Çınar Yayınları

“Kel Mahmut, İnek Şaban, Güdük Necmi, Hafize Ana, Hayta İsmail, Badi Ekrem ve diğerleri... İşte Hababam Sınıfı’nın unutulmaz Kadrosu.” Uzun yıllar yatılı okullarda okumuş ve öğretmenlik yapmış olan Rıfat Ilgaz’ın anılarından yola çıkarak yazdığı Hababam Sınıfı edebiyatımızın en köklü ‘eğitim yergisi’ olma özelliğini sürdürüyor. Ezberci, otoriter ve baskıcı eğitim sistemini öğrencilerin bakışıyla anlatan ‘hepimizin sınıfı’, yediden yetmişe herkesi güldürken ağlatmaya ve sistemle mücadelenin sembolü olmaya devam ediyor.
Çocuklar İçin Şiirler: Türk Yazınından Seçilmiş
Memet Fuat, YKY

Memet Fuat’ın usta şairlerimizden çocuklar için hazırladığı antoloji yıllardır çocuklara şiiri sevdiriyor. Nazım Hikmet, Orhan Veli, Cahit Sıtkı Tarancı, Melih Cevdet Anday, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Rıfat Ilgaz, Oktay Rıfat, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Asaf Halet Çelebi ‘çocuklara da bir şeyler diyebilecek’ şiirleriyle bir araya geliyor. Memet Fuat şiirlerin tadına varılması için küçüklere ve büyüklere ayrı önerilerde bulunuyor: “...çocuklar büyükler için yazılmış bazı kitaplardan bambaşka tatlar, kendilerine göre anlamlar çıkarmasını biliyorlar. Bu şiirleri de çok seveceğinize, onlardaki çocuksuluğun, temizliğin tadını büyüklerden daha kolay çıkaracağınıza inanıyorum...”

Çekirgenin Yolculuğu
Arnold Lobel, çeviren: Ece Özkan, Kelime Yayınları

Arkadaşlığın en güzel hallerini anlatan ‘Kurbağa ve Murbağa’ serisinin unutulmaz yazarı Arnold Lobel klasiklerinden biri daha. Kendine bir yol bulup, o yolun onu götüreceği yere gitmeye karar veren çekirge sonunda aradığını bulur. Uzun ve tozlu bir yoldur bu. Sabahları Sevenler Kulübü böceklerinden düzen tutkunu kelebeklere, titiz sinekten kibirli yusufçuklara kimler çıkmaz ki karşısına. Her biri onu kendisine benzetmeye çalışan, onların kurallarıyla yaşamasını isteyen yolcular. Oysa çekirge onu tam da istediği yere götüreceğini bildiği yolda yavaş yavaş ilerlemekten mutluydu. Kendi yolundan vazgeçmeyenler için.

Ben’in Gemisi
Pieter Koolwijk-Linde Faas, çeviren: Erhan Gürer, Can Çocuk

Ödüllü yazar Pieter Koolwijk önyargıları ve normal kavramını acı kayıplarla mücadeleye dair mizah dolu bir öyküyle sorgulatıyor. Giel evlerinin bahçesindeki mezarın komşuları Sirke ve Kulakkurdu Aileleri tarafından tuhaf bulunduğunu biliyor. Ama acı bir kazayla hayatını kaybeden abisi Ben’i özlediğinde ıssız ve uzak bir köşedeki mezarlığa gitmektense bahçeye bakmak onu mutlu ediyor. Peki komşularının acımasız tepkileri karşısında pes edip mezarı taşıyacaklar mı? Elbette hayır, Giel’in babasının evlerini yeni baştan inşa etme planı artık hayatta olmayan Ben’in hayallerine dokunurken toplumun katı kurallarını derinden sarsıyor.

Hurda Köşkü
Edward Carey, çeviren: Ebru Gündem Kızıldağ, Kırmızı Kedi Yayınları

Londra yakınlarındaki hurdalıkların sahibi Iremonger Ailesi eski binaların malzemelerinden inşa edilmiş, Hurda Köşkü dedikleri tuhaf bir evde yaşıyorlar. Her üyesi garip özelliklere sahip olan bu Viktorya dönemi aileden Clod diğerlerinden biraz daha farklı. Kapı kolunun, banyo musluğunun, kibrit kutusunun ya da bir madalyonun fısıldadıklarını duyan Clod’un hayatı Lucy Pennant isimli yetim kızın eve gelmesiyle değişir. Evin karanlık sırları ortaya çıkarken Clod önemli bir kararın eşiğine gelir. Kirkus Reviews tarafından 2014’ün En İyi Gençlik Kitabı seçilen ‘Hurda Köşkü’ 1800’ler Londrası ile fantastik kurguyu birleştiriyor.

 


Dişi Düşen Ejderha
Sima Özkan Yıldırım- Emel Tüfekçioğlu Ata, Beta Kids

Düşen dişlerin yerine yenileri gelir mi? Minik ejderha da bu sorunun cevabını bilmiyor. Annesinin öğretmeninin ve dişçisinin söylediğine göre daha önce hiç küçük ejderhaların dişinin düştüğü görülmemiş. Kitapçıda da bu konuyla ilgili bir kitap yok ki araştırsın. Ateşini tutamayan ejderhalarla ilgili kitap bile var ama dişi düşenlerle ilgili ne yazık ki yok. Cebindeki dişle oynaya oynaya, dili sürekli düşen dişinin boşluğunda öylece düşünür durur ejderha; eksik dişle neyi dişleyebilirim? Bu sevimli ejderhayla birlikte kayıp dişlerin izini sürmek çocuklar için oyuna dönüşecek. Sima Özkan Yıldırım’ın mizahi anlatımına Emel Tüfekçioğlu Ata’nın eğlenceli çizimleri eşlik ediyor.

Öğretmenim Bir Canavar
Peter Brown, çeviren: Sevin Okyay, Hep Kitap

Bobby’nin büyük bir sorunu var: Dünyadaki en kötü öğretmenin kendi öğretmeni olduğunu düşünüyor. Bayan Kirby’nin ayağını yere vurup ‘otur yerinde’ diye kükremesi yok mu? Hele kağıttan uçak atan çocuklara verdiği teneffüs cezaları onu Bobby’nin gözünde canavara dönüştürmeye yetiyor. Derken birgün parkta Bayan Kirby’le karşılaşan Bobby’nin tüm düşünceleri alt üst oluyor. Ördeklerle vaklayan, kağıttan uçak atan, bu sevecen insan Bayan Kirby mi gerçekten? Birlikte geçirilen harika bir günden Bobby’ye canavarların görünüşüne aldanmamak gerektiği ve öğretmenlerin de insan olduğu gerçeği kalıyor. Görsel bir şölen sunan kitap tüm ‘yanlış anlaşılmış öğretmenler ve onların yanlış anlaşılmış öğrencileri’ için.

Şapkada Eriyen Bay Karp
Cary Fagan- Selçuk Demirel, çeviren: Damla Kellecioğlu, Tudem

Gazoz kapağından tren biletine, yazı gereçlerinden kahve fincanlarına ne biriktirirse biriktirsin her koleksiyoner biraz eksiklik hisseder. Yepyeni bir parça bulmanın sevincini yaşayamadan bir sonrakinin peşine düşmekten kendini alamaz. Randolph da biraz kararsız bir koleksiyoner. Babası işten ayrılıp evlerinin bir katını kiraya vermeleri gerekince koleksiyoner Bay Karp ve onun eşsiz dünyasıyla tanışır. Biriktirdiklerine ‘Ömürsüz’ adını veren Bay Karp Randolph’u Napolyon’dan George Washington’a, Paris’in Nazi işgalinden Sarah Bernhardt’ın eşsiz performanslarına uzanan tarihi anlara götürür. Peki ama nedir Bay Karp’ın biriktirdikleri ve nereye kadar devam edebilir? Dünyaca ünlü çizerimiz Selçuk Demirel’in özgün çizimleriyle eşlik ettiği Şapkada Eriyen Bay Karp okurlarına ‘unutulmaz bir hayat dersi veriyor.’

    


Dişler Ülkesine Yolculuk
Kosta Sarıoğlu- Halil Ustaoğlu, Hayy Kitap

Pencereden baktığınızda evin önünde diş macunu şeklinde bir uzay gemisi görseniz ne yapardınız? Sizi bilmem ama Can ve Özge bir çırpıda geminin yanına gidip Dişler Ülkesi’nden gelen yabancıların yardım isteğini kabul etti bile. Mücadele dişlere saldıran Homurg ve Somurg isimli canavarlara karşı. Diş macunu yüklü uzay gemileri ve devasa diş fırçalarıyla savaşa hazırlar. Bakalım dişleri delik deşik eden, etrafa kötü kokular yayan diş düşmanlarından gezegeni kurtarabilecekler mi? Çocukları birer diş muhafızına dönüştürecek kitabı usta çizer Halil Ustaoğlu renklendiriyor.

Okumaya Başlarken Dizisi (8 kitap)
çeviren: Munise Vildan Erden, Doğan Egmont
Doğan Egmont’tan okumayı yeni öğrenen küçük okurlar için el yazısıyla hazırlanmış harika bir dizi. Her sayfada hecelere bölünmüş kelimeler okuma becerisini geliştirirken rengarenk çizimler ve sıcacık hikâyeler edebiyatı sevdirecek türden. Süpürgesini kaybedince kaykay satın alan Cadı Çaça, temizlik yapmaktan usanarak çalıştığı fabrikayı terk eden Robot Robi, çantasında uzaylı taşıyan ufaklık pek çok sevimli karakterden birkaçı. Hazine peşinde geçirilen heyecanlı dakikalar, afacan kuş Fırfır’la yaşanan kovalamaca ya da dinozorlarla tanışma hikâyeleri...
Fırfır ve Motorlu Süpürgesi
Dinozorlarla Karşılaşma
Foklarla Bir Gün
Çantamda Uzaylı Var
Kaykaylı Cadı
Robot Robi
Karasakal’ın Hazinesi
Altın Yumurtanın Peşinde 

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU