Uç Miryalı, Mars"a doğru!

DEVRİM ÇAKIR devrimcakir@gmail.com
20/01/2017

Daha küçük, daha yavaş, daha sakin, daha yeşil... Başka bir dünya mümkün! Ama elbette burada değil, Mirya’da! “Orası da neresi?” diye soracak olursanız, konunun uzmanı genç bir arkadaşa, ‘üçüncü kuşak’ Miryalılardan Sarp Sakin’e kulak vermeliyiz: “Gezegenimiz Mars’a yakındı. Dünya’dan dört kat küçük, dört kat yavaş, kırk kat daha yeşildi. Bir de tersine dönüyordu. Dünya’nın tersine. Mirya, Dünya’nın tersine dönerken, biz de Dünyalıların tersine, annemin deyişiyle ‘burnumuzun dikine’ gidiyorduk. O yüzden kendimize Miryalı Ters Beşler ismini koyarken pek de zorlanmamıştık.”
Şimdilik ‘Gökten Yağan İkizler Aşkına’ ve ‘Dinozor Kuşları’ adlı iki kitaptan oluşan Ayşen Güren imzalı ‘Miryalı Sarp Sakin’e Göre Dünya’ serisi, aileleri Dünyalı ama kendileri Miryalı beş arkadaşın; Sarp, Ege, Sarkis, Suzi ve Dicle’nin hikâyesini sunuyor çocuklara. ‘Ters Beşler’in hem yerlisi hem de yabancısı oldukları bu gezegenin hız tutkusunu ve alışkanlıklarını anlamaya çalışırken yaşadıkları, her yaştan okuru gülümsetecek tespitlerle ve muzipliklerle dolu bir yeryüzü analizine denk düşüyor.


Sarp’ın Dünya günlüğü
Evrenin işi işte! Bir göktaşının Mirya’ya hafifçe çarpıp Dünya’ya düşmesiyle başlayan karmaşık ama büyülü bir sürecin sonunda Dünya’da doğan ama aslında Mirya adlı bir gezegene ait olduklarından buradaki günlük telaşlara ayak uyduramayan, ödevlerden-sınavlardan başlarını kaşıyacak zaman bulamayışlarına, bu kadar çok eşyaya anlam veremeyen Ters Beşler’in kardeşleri de ‘yarı Miryalı’.
“Kedilerin, balıkların, kuşların, akıldaki her sorunun ders konusu olabildiği”, “kendisi küçük, uygarlığı büyük, yemyeşil Mirya”ya yürekten bağlı olan Ters Beşler’in önemli bir amaçları var: Öyle ya da böyle, bir gün mutlaka “o güzel ve her şeyin dosdoğru işlediği” Mirya’ya kavuşacaklar! “Mirya’ya gittiğimizde, yani yıllar sonra, bir genç gelip ‘Dünya’da neler yaşadınız? Nasıl bir yerdi orası?’ diye soracak, biliyoruz. Bu yüzden Mirya’ya götüreceğimiz bilgileri şimdiden topluyoruz” diyor Sarp Sakin: Her birinin bir görevi var; kimisi fotoğraf ve video çekiyor, kimisi bitki örnekleri topluyor. Sarp ise günlük tutuyor.
Haftada sadece bir gün tatil yapan, çabucak haklı çıkmaya çalışan, telaşlı ve gergin insanlarla dolu Dünya; Ters Beşler’e göre. Üstelik, “çölde aç susuz kalmış gibi yiyip içen, buharlaşana kadar banyoda kalan ve buna da dinlenmek diyen”, “pazar günü baloncuğu boyutu”na sıkışıp kalmış bu insanlarca, durmadan tembellikle ve sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlanıyorlar. Sarp’a göre, Miryalılar bu şekilde yaşamıyor: Her şeyden önce, günde sadece iki saat Mirya halkı için çalıştıklarından dinlenmeye gerek duymuyorlar. Hem “bir Miryalı işini bitirdikten sonra istediği kadar şarkı söyleyebilir, Gezegen İşleri Toplantısı’na katılabilir, (...) ceviz kabuğunu, sincap kuyruğunu ya da Mars’ı inceleyebilir.” Evet, Sarp bundan emin!
“Bu gezegenin insanlarının şikâyet ettikleri şeyleri değiştirme yetenekleri neredeyse yoktu. Oysa biz Miryalılar bu konuda kesinlikle çok iyiydik” diyen Sarp ve arkadaşları, “denize bırakılmış birer kara hayvanı gibi” yaşamaya çalıştıkları Dünya’dan ayrılmanın ve Mirya’ya dönebilmenin yollarını aramaya başlarlar. Çareyi “insandan kanatlıya geçmekte” ve “küçülmekte” bulurlar... “Nasıl yani?” diye soranları ve “Ben bu dünyana ait değilim!” diyen her yaştan çocuğu, dizinin ikinci kitabı ‘Dinozor Kuşları’na davet ediyor Ayşen Güren.

 

GÖKTEN YAĞAN İKİZLER AŞKINA
MİRYALI SARP SAKİN’E GÖRE DÜNYA
Ayşe Güren
Can Çocuk, 2016
80 sayfa, 9 TL.

DİNOZOR KUŞLARI
MİRYALI SARP SAKİN’E GÖRE DÜNYA
Ayşe Güren
Can Çocuk, 2016
92 sayfa, 9.50 TL.

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU