BİFO'da hayaller Avrupa, gerçekler de...

ERKAN AKTUĞ
16/02/2016

VİYANA - Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) Avrupa turnesinin ilk durağı olan Viyana’daki tarihi konseri öncesi, kaldığımız otelde Borusan Kocabıyık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi ve Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli’yle konuşuyoruz... Bir hayali gerçekleştiriyor olmanın mutluluğu ve heyecanı ikisinin de gözlerinden okunuyor. Erenli, 2005 yılında Zeynep Hamedi ve Borusan Holding’in şimdiki patronu Ahmet Kocabıyık’la yaptığı ilk iş görüşmesinden bir anektodu paylaşıyor. Hamedi ve Kocabıyık, BİFO’yu gelecekte nerede görmek istediğini soruyor Erenli’ye. Erenli’nin cevabı “Avrupa’da” oluyor.

Şimdi de Sascha Goetzel’in BİFO’nun sürekli şefi olarak göreve başladığı sekiz yıl öncesine dönelim ve Radikal’ın yazıişleri müdür yardımcısı Bahadır Özgür’ün 2008’de Referans Gazetesi’nde yayımlanan Sascha Goetzel söyleşisinin başlığını hatırlayalım: “Borusan Filarmoni’nin genç şefi Goetzel hayli iddialı: Türk milli takımı gibi bu orkestraya da tüm Avrupa hayran olacak.”
Yıl 2016 ve BİFO, klasik müziğin başkenti Viyana’nın en iyi salonlarından 103 yıllık görkemli Konzerthaus’ta klasik müzik konusunda külyutmaz Viyana seyircisini kendine hayran bırakıyor ve dakikalarca ayakta alkışlanıyor. (Bu tarihi konserin ayrıntılı izlemi için TIKLAYIN)
O zaman meşhur deyimi şu şekilde dönüştürebiliriz: Hayaller Avrupa, gerçekler de Avrupa...

Serhan Bali yazdı. "BİFO'nun muazzam Viyana başarısı"

SAĞLAM ADIMLARLA GELEN BAŞARI
Elbette tüm bunlar bir anda olmadı. “Bu memlekete gönül borcum var. Hayatım boyunca onu ödemek için çalıştım diyen” Borusan Holding’in kurucusu Asım Kocabıyık’ın girişimiyle temelleri 1993’te Borusan Oda Orkestrası’yla atılan, Borusan Filarmoni adıyla ilk konserini 1999’da Yıldız Sarayı Silahhane Binası’nda veren BİFO buralara sağlam adımlarla aşama aşama geldi. Önce Devlet Senfoni’nin yetenekli müzisyenleri arasından titizlikle seçilen sıkı bir orkestra oluşturuldu. Başta Gürer Aykal, devamında ise Sascha Goetzel gibi deneyimli, dinamik şeflerle çalıştı, iyi repertuarlar hazırladı, yıldız solistler getirdi, CD kayıtları yaptı, yavaş yavaş kendi seyircisini oluşturdu; şu anda 1000’in üzerinde abonman sahibi seyircisi var... Ardından İstanbul Müzik Festivali’nin yerleşik orkestrası oldu, 2020’ye kadar öyle... İlk yurtdışı konserini klasik müzik dünyasının zirvesi kabul edilen Salzburg Festivali’nin açılış etkinlikleri kapsamında 2010 yılında verdi. 2014’te BBC Proms’tan davet aldı, adını dünyanın en büyük orkestraları arasına yazdırdı.

BİFO SENEYE BERLİN’DE
Planlı sağlam adımlar ve BBC Proms’taki başarılı konser sonrası yurtdışı konser teklifleri de art arda geldi. Ahmet Erenli anlatıyor: “BİFO’nun 2014 yılı Temmuz ayında BBC Proms’ta gerçekleştirdiği konserden sonra çeşitli ajanlardan teklifler geldi. En önemlilerinden biri olan Konzertdirektion Schmid ile çalışma kararı aldık. Ajansımız 2014 sonundan itibaren çalışmalara başladı. Bizim tercihimiz ilk etapta Almanya ve Avusturya oldu. Bunun nedeni ise bu ülkelerin şu anda klasik müziğin ana konser mekanlarına sahip olması ve buralarda konser vermenin önemi. Viyana ve Berlin çok önem verdiğimiz iki şehirdi. Viyana’yı bu yıl Berlin’i de gelecek yıl gerçekleştireceğiz. Tabi konser mekanlarından alınan teklifler de önemli. BİFO hiçbir zaman ücret almadan her hangi bir mekanda konser vermiyor. Teklifleri değerlendirdik ve bizim için önemli şehirlere karar verdik.”
Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli.

3 MART’I BEKLEYİN!
Peki turneler devam edecek mi? “Bir orkestranın tanınması ve deneyim kazanması için turne çok önemli. Farklı mekanların tınısı farklı izleyicilerin tepkisi orkestranın istediğimiz yere gelmesinde büyük önem taşıyor. Bu nedenle her yıl bir veya iki turne yapmayı arzu ediyoruz. Şu anda ciddi iki farklı turne talebi var. Bakalım bu konun üzerinde çalışıyoruz. Elbette gittiğimiz bu yerlerde alacağımız eleştiriler de bizim yönümüzü belirlemede yardımcı olacaktır. Malum son zamanlarda ülkemiz sürekli farklı alanlarda duyuluyor. Bizim bu kültür mekanlarında verdiğimiz konserlerle ülkemizin kültürel faaliyetlerde de nasıl bir düzeyde olduğunu gösterebileceğiz” diye konuşan Ahmet Erenli, yurtdışı turneleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi BİFO’nun gelecek sezon programının açıklanacağı 3 Mart’taki basın toplantısında vereceğini belirtiyor.
Borusan Kocabıyık Vakfı Başkanı Zeynep Hamedi.

THY SPONSOR OLURSA...
Zeynep Hamedi’ye ise Türkiye’nin beli başlı şehirlerine turne düşünüp düşünmediklerini soruyoruz... Elbette düşündüklerini ama 100’ün üzerinde üyesi olan bir orkestranın turne yapmasının yüksek maliyet gerektirdiğini ve böyle bir turne yaptıklarında başka şeylerden vazgeçmeleri gerektiğini anlattı. “THY sponsor olursa olur mu bu iş?” diye sorduğumuzda ise gülerek “O zaman olur” dedi. THY’yle sponsor için çeşitli girişimler olmuş ama olumlu netice alamamışlar. ‘Batman v Superman’ filmine sponsor olan, 30 saniyelik reklam için 5 milyon dolar ücret talep eden Super Bowl finaline reklam verebilen THY yetkililerine, Serhan Bali’nin BİFO’nun tarihi Viyana konseriyle ilgili yazısındaki şu cümleyi hatırlatalım: “Türkiye, PR şirketlerine milyon avrolar verse de asla yaptıramayacağı türden muazzam bir tanıtıma imza attı 11 Şubat akşamı Viyana’da...”

Borusan Filarmoni klasik müziğin anavatanını fethetmeye gidiyor
BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU