Hangisi Demet Evgar tanıdınız mı?

05/11/2014

Shakespeare'in 'Kral Lear'ını ve Lear'ın kızlarıylaarasında geçen öyküyü, o meşhur tragedyayıbilirsiniz. Peki ya oyunda Kral Lear'a aslında en yakın kişi olan ama oyunun bir yerinde ortadankaybolan soytarıyı? Altıdan Sonra Tiyatro vePangar'ın ortak yapımı 'Kral (Soytarım) Lear' bugüçlü tragedyayı bahsi geçen soytarı karakteriningözünden yeniden anlatıyor. Prömiyerini geçenbaharda, 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde yapan oyun, şu sıralar Kadıköy'de seyirciyle buluşuyor.

Demet Evgar

Shakespear'in 'Kral Lear'ından Yiğit Sertdemir’in uyarlayıp yönettiği oyunda sahnedesıkı bir kadro bir araya geliyor: Tomris İncer, Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt ve Yiğit Sertdemir. Sahne, kostüm, maske ve makyaj tasarımıCandan Seda Balaban'a, ışık tasarımı YükselAymaz'a ait olan oyunun müziklerini TuluğTırpan yaptı.

Sezin Akbaşoğulları

Ekip oyunu grotesk bir dille yeniden yaratıp, seyirciyle 'soytarıca' bir Lear hikayesi paylaşmakistediklerini söylüyor ve 'ÇağdaşımızShakespeare' adlı kitabın yazarı Jan Kott'un“Tragedya rahiplerin, grotesk soytarılarıntiyatrosudur” sözünden yola çıkarak “Biz, ‘KralLear’ı rahiplerden çalıp, soytarılarateslimettik…” diyor.

İki perdelik oyun 10, 11 Kasım'da saat 20.30'da Bahariye Caddesi'ndeki Kadıköy HalkEğitim Merkezi'nde izlenebilir.

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU