Sabancı'dan AKM'ye 30 milyon TL

16/02/2012

Kültür Bakanlığı, yaklaşık üç yıldır kapalı olan Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin yenilenip yeniden açılması için nihayet somut adımlar atmaya başladı. Kısa süre önce şubat sonunda restorasyon için ihaleye çıkılacağını açıklayan bakanlık, şimdi de Sabancı Vakfı’yla sponsorluk anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Sabancı Vakfı, restorasyon için 30 milyon lira maddi destek verecek, AKM’nin büyük salonuna ise Sabancı’nın adı verilecek.
Dün, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’yla ortak bir basın toplantısı düzenleyen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, AKM’nin tarihinin Türkiye demokrasi tarihiyle paralel olduğunu anlattı: “Yapımı ilk kez 1946’da gündeme gelen kültür merkezi 1950’lerde Hayati Tabanlıoğlu’nun projesiyle hayat bulacaktı, 27 Mayıs askeri darbesi birçok şeye olduğu gibi kültür sarayının yapılmasına da engel oldu. 1969’da nihayet açıldı, bu kez de 1970’lerdeki yangınla kapandı. Araya 12 Mart darbesi girdi, yıllar sonra yeniden açıldı...”
Sabancı Vakfı’nın yapım ortağı olacağı AKM restorasyonu için şubat sonunda ihaleye çıkılacak. İhale sürecinin nisan sonuna kadar tamamlanması, restorasyonun da 29 Ekim 2013’te tamamlanması öngörülüyor. Restorasyon projesi olarak, mahkeme kararıyla iptal edilen ilk yenileme projesinin ardından AKM’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu’nun danışmanlığında hazırlanan ve Anıtlar Kurulu’nun da onayladığı proje uygulanacak. Projeyle ilgili çeşitli STK’lardan onay alındığını vurgulayan Bakan Günay, projenin kaynak sorunu olmadığını, yalnızca yapımcıya ihtiyaç duyduklarını anlattı. Restorasyon sonucunda AKM’nin ısıtma soğutma sistemleri yenilenecek, atıl alanlar değerlendirilecek, ışıklandırılma günümüze uyarlanacak, ana salona Sabancı Salonu adı verilecek.
“Cumhuriyet tarihi açısından bu kadar önem taşıyan bir binanın yapımında rol almaktan mutluyuz” diyen Güler Sabancı ve Günay toplantıda protokolü imzalayarak el sıkıştı.

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU