Ahmet İnsel, 'PKK'yı neden eleştirmiyorsunuz?' sorusuna yanıt verdi

15/01/2016

RADİKAL- Barış için Akademisyenler Grubu’nun imzacıları arasında yer alan Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof Dr. Ahmet İnsel, "PKK'yı eleştirmedikleri" yönündeki eleştirilere "PKK terör yöntemlerini kullandığı sürece TCK'nın öngördüğü suçları işleyen kişilerin bulunduğu bir örgüttür. Benim PKK ile bir ilişkim yok, ama devletle var" yanıtını verdi.

Sputnik’te Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle' programında konuşan İnsel, akademisyenlere disiplin soruşturması açılmasının yasal gerekçesi olmadığını söyledi. Davutoğlu'nun akademisyenlere yönelik "PKK'yı eleştirin" çağrısını ise Ahmet İnsel şöyle değerlendirdi: "PKK'nın yaptığı eylemlerin eleştirilmesiyle devletin yaptığı eylemlerin eleştirilmesi aynı düzlemde ele almamak gerekir. PKK terör yöntemlerini kullandığı sürece TCK'nın öngördüğü suçları işleyen kişilerin bulunduğu bir örgüttür. Benim PKK ile bir ilişkim yok, ama devletle var. Ben Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak devletin ona çizilmiş olan yasalar ilkeler temel hak ve özgürlükler sınırlaması içinde davranmasını beklerim."

HDP: Gözaltına alınan akademisyenler derhal serbest bırakılmalı

ABD'de barış isteyen akademisyelere destek

Çukurova Üniversitesi'nde imzacı akademisyenlere idari soruşturma

Akademisyenlerin evine polis baskını

'BARIŞ İSTEMEK DAHA ZOR'
Oğhan'ın "Güneydoğu'daki çatışmalara Batı'nın sessiz kaldığı eleştirisi çokça dile getirildi. Bugün ise akademisyenlerin barış çağrısına gösterilen sert tepki ve PKK'nın sivilleri de hedef alan eylemi var. Peki barış istemek düne göre daha mı zor?" sorusunaysa İnsel şu yanıtı verdi: "Maalesef daha zor. Şu anda PKK'nın yaptığı Çınar'daki eylem bir terör eylemdir. Bunu terör eylemi çerçevesinde değerlendirmek ve lanetlemek gerekir. PKK'ya sadece terör örgütü demek de yeterli değildir terör yöntemlerini de kullanan isyan hareketidir. Siyasal yönü de var terör yönü de var. Şiddetin, terör eylemine dönüşmüş şekilde kullanılması devletin de şiddet kullanmasına zemin hazırlıyor. Devletin kendi sınırlarını aşma hakkı varmış gibi gösteriyor. İmza toplayanların arasında itilafın çıktığı zamanda PKK'nın bu eylemi yapması sadece devletin, Tayyip Erdoğan'ın stratejisine yarar. Savaş beylerinin borazanlarının çaldığı zamanlarda stratejiler tarafların saf tutması üzerinedir. Herkesin ya düşman ya da yandaş olması talep edilir".

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU