Bursa'da işçilere savcılıktan tebligat

20/05/2015

RADİKAL - TOFAŞ'ta 17 işçiye gelen tebligatta söz konusu işçilerin 24 saat içinde, Bursa Adalet Sarayı'nda, ilgili cumhuriyet savcısının odasında hazır bulunması istendi. Belgede, şu ifadelere yer verildi:

"Şikayetçi TOFAŞ Fabrikaları vekili tarafından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına verilen şikayet dilekçeleri gereğince, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının 20 Mayıs 2015 tarih ve 2015-345510 sayılı yazılarına istinaden, TCK'nın 117/4 cebir veya tehdit kullanarak işçi veya işvereni, ücretleri azaltıp çoğaltmaya veya evvelce kabul edilenlerden başka koşullar altında anlaşmalar kabulüne zorlayan ya da bir işin durmasına, sona ermesine veya durmanın devamına neden olan kişiye 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilir ve 119/1.c maddesi (Eğitim ve öğretimin engellenmesi, kamu kurumu veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmesi, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, konut dokunulmazlığının ihlali ile iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçlarının birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde verilecek ceza bir kat artırılır.)"

"YARIN TEBLİGATLA GİDECEĞİZ, SAVCIYA İFADE VERECEĞİZ"

Tebligat gönderilen ve TOFAŞ'ta işçilerin sözcü olarak seçtiği Zeki Kırlak, tebligatın kendisiyle birlikte 17 kişiye geldiğini belirtti.

Kırlak, hukukun ve savcılığın gönderdiği tebligatların gereğini yapacaklarını vurgulayarak, "Burada daha çok öncü gibi duran arkadaşlar var. Tebligat onlara geldi. TOFAŞ Fabrikası'nı zarara uğratmaktan dolayı tebligat geldi. Yarın tebligatla gideceğiz, savcıya ifade vereceğiz. Savcıdan gizli saklı iş yapmıyoruz ki" ifadelerini kullandı.

Eylemci işçilerin avukatlarından Deniz Baykal, OYAK Renault'da da bazı işçilere tebligat gönderildiğini ancak kaç kişiye ulaştığının henüz belli olmadığını bildirdi.

OYAK Renault, TOFAŞ ve yan sanayi kuruluşları Coşkunöz ve Mako'da işçi eylemleri sürerken, bu sabah itibarıyla yan sanayi kuruluşlarından Ototrim'de de işçiler üretimi durdurmuştu. OYAK Renault ve TOFAŞ'ın önünde 15 Mayıs'tan bu yana eylem yapan işçiler, haklarını savunmadıklarını iddia ettikleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikasının yöneticileri ile işverenlerini protesto ediyor.

"POLİS, 'ÇIKMAZSANIZ TUTANAK TUTULACAK' DEDİ"

Bursa'da OYAK Renault fabrikasında eylem yapan işçiler adına konuşan Erhan İmranlı, polis ekiplerinin fabrikaya girdiğinisöyledi. İmranlı, "Bize durumun yasal olmadığını ve suç işlendiğini söylediler. Ayrıca çıkmazsak cezai işlem uygulanıp, tutanakların tutulacağını' söylediler" dedi.

'ARKADAŞLARI EVLERİNE GÖNDERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ'

Bununla ilgili içerideki arkadaşlarıyla konuştuklarını ve durumu anlattıklarını dile getiren İmranlı, şunları söyledi:

En başından beri olduğu gibi yine kendilerine durumu sorduk. Kararları hep birlikte aldık. Ortak bir fikir sonucu içeriyi boşaltacaklar. Ama imalat yine devam ediyor, durmayacak. Diğer arkadaşlar da dışarı çıkacak. Bir haftadır evlerine gitmiyorlardı. Onları evlerine göndermeyi düşünüyoruz. Fabrika önündeki iş durdurma eylemimiz devam edecek. 

Fabrika yetkililerinin yaptığı suç duyurusunu da değerlendiren İmranlı, "Sonuçta özel bir mülk. İmalat ve üretim olmadığı ve içeride personel bulunmasını istemedikleri için savcılık tarafından içerinin boşaltılmasını istemişler. Öyle sanıyorum ki içerisi boşalacak" dedi.

Öte yandan, Bursaspor'un Teksas taraftar grubu, Oyak Renault fabrikasında eylem yapan işçilere destek verdi.

(AA)

 

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU