HSYK'dan 14 atama

ADNAN KESKİN
18/03/2003
ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in başkanı olduğu Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yargıtay ve Danıştay'da boş bulunan 14 üyelik için seçim yaptı. Yargıtay'da boş bulunan 11 üyeliğe seçilenler şöyle:
'Adalet Başmüfettişi Hakkı Manav, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Orhan Koçak, Yargıtay tetkik hâkimleri Ekrem Ertuğrul ve Ali Göcen, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Karacan, Ankara DGM Başkanı Hüseyin Eken, Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı Recep Kömürcü, Eyüp hâkimi Salih Sırrı Uz, Ankara hâkimleri Mehmet Ali Esmer ve Burhan Üstün ile Karşıyaka hâkimi Erol Uzuner."
Yargıtay'a seçilenlerden Hakkı Manav, Bakan Cemil Çiçek'in çalışma arkadaşlarındandı. Manav'ın ismi bakanlık müsteşarlığı için geçmiş, ancak Çiçek'in bunu Çankaya Köşkü'nden geçiremediği konuşulmuştu.
Hâkim Hüseyin Eken'in başkanı olduğu DGM, 'Umut Davası'nı üçü idam olmak üzere ağırlıkla mahkûmiyet kararıyla sonuçlandırmıştı. Eken, son olarak geçen hafta Fethullah Gülen'in 10 yıla kadar hapisle yargılandığı davayı af kapsamında ertelemişti.
HSYK'da Danıştay'daki boş üyeliklere ise üç kadın seçildi. Buna göre Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suna Türkoğlu ile Danıştay savcıları Zehra Birden ve Halide Ayfer Özdemir, Danıştay üyesi oldu.

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU