Kobani'ye geçenler geri alındı

27/09/2014

SURUÇ - Suriye’nin Kobani kentini ele geçirmek isteyen terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarıyla Kürt güçleri arasında 15 Eylül’den beri devam eden çatışmalar şiddetlenirken dün binlerce kişi Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine akın etti. Bazı yerlerde sınır telleri kesildi, direkler devrildi, yüzlerce kişi Kobani’ye geçti. İstanbul Kadıköy’den 35 otobüslük konvoyla Suruç’a gelen 2 bin kişilik grup, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı ve aynı zamanda Kobani’ye sınır olan köylere geldiler. Sivil toplum örgütleri ve çeşitli kentlerden gelen çok sayıda kişi de bölgeye akın etti. Sabah saatlerindeki eylemlerde 3 km uzunluğunda bir insan zinciri oluşturuldu. İlerleyen saatlerde yaklaşık 6 bin gösterici Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın Toprak Mahsülleri Ofisi’nin yanındaki tel örgülerinin önünde toplandı. Göstericiler YPG lehine sloganlar atmaya başladı. Sonrasında tel örgüleri kesip direkleri devirerek karşıya geçtiler. Büyük Kendirci, Çengelli, Dikmetaş ve Sıvedi köyünde Türkiye-Suriye arasındaki beton sınır direklerini yerinden söken eylemciler ‘Sınırları tanımıyoruz. Burası Kürdistan toprakları’ dedi. Türk askerleri, sınırı geçiş sırasında önce müdahale etmedi.

Türkiye ağır silah koridoru açsın

GİDİP DÖNDÜLER
Sınırı geçenler Kobanililerin zılgıtlarıyla karşılandı. Bu olayın ardından yüzlerce asker ve polis sınır hattına yöneldi ve zırhlı araçlarla bölgede önlem aldı. Sınırda daha sonra geçişler engellenirken dağılmayan gruba da biber gazıyla müdahale edildi. Kobani’ye gittikten yaklaşık bir saat sonra yeniden Türkiye’ye gelmek için tellerin bulunduğu alana gelenlere de güvenlik güçlerince izin verilmedi. Sınırda önlem alan polis ve askerler, zırhlı araçlardan sınırı kaçak geçen kişilerin Türkiye’ye sadece Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan girebileceklerini Türkçe ve Kürtçe anonslarla bildirdi. Bu kişiler hakkında sınır ihlali yaptıkları gerekçesiyle yasal işlem yapılacağı da belirtildi. Yaklaşık bin kişilik bir grup Kobani’de kalırken geri dönüş sırasında polis zaman zaman müdahale etti. Gözaltına alınanlar oldu. Akşam saatlerinde yurda alınan yüzlerce kişi arasında İstanbul'dan gelen grup da otobüslerine binerek geri dönüş yoluna çıktı. Grubun bugün İstanbul İstiklal Caddesi'nde bir basın açıklaması yapacağı öğrenildi. (DHA/Radikal)
Cengiz Çandar yazdı. "IŞİD'e karşı yeni politika: "Kaçak dövüş"... "

IŞİD, Kobani’ye yaklaşıyor 
Kobani kenti çevresinde Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı YPG arasındaki çatışmalar dün sabahtan itibaren şiddetlendi. Kent geçtiğimiz salı gününden bu yana IŞİD’in yoğun saldırılarıyla karşı karşıya. Özellikle doğu yönünde IŞİD’in şehre mesafesi 1.5 ila 2 kilometreye kadar indi. Hürriyet gazetesine konuşan Kobani’deki bir kaynak, “Doğu cephesinden önceki geceden beri yoğun saldırılar var. YPG, doğu ve batı cephesindeki ilerleyişi durdurunca IŞİD bu kez Rakka’daki üssünden yeni güç alarak güneyden ağır bir saldırı başlatmıştı. Ancak YPG güney cephesinde IŞİD’e ağır darbe vurdu. Bunun üzerine IŞİD tekrar batı ve doğu cephesinden yüklendi. Batı cephesinde Kobani’ye 10 km mesafeye kadar yaklaşsa da şu aşamada burada durum çok ciddi değil. Asıl sorun doğu cephesinde. IŞİD doğudan Kobani’ye birkaç km mesafeye kadar yaklaştı. Kentin düşmesi söz konusu değil ama yerleşim merkezlerine girerlerse savaşın yönü değişir” dedi. Kaynak, gündüzleri IŞİD’in taarruz ettiğini, geceleri ise YPG’nin nokta operasyonları ile karşı saldırılar düzenlediğini kaydetti. Çatışmalar sırasında zaman zaman Türkiye sınırına 100-150 m. mesafede ateşlenen havanların dumanları heyecana yol açtı. 
Oral Çalışlar yazdı. "Türkiye PYD'yi tanımalı"

Sınıra 20 bin kişilik çadır kent 
Kobani kentinde IŞİD örgütünden kaçanlar için kentin karşısında yer alan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 bin kişilik iki çadır kent kuruluyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, sınırda yeni çadır kentler kurulması kararı alındığı belirtildi. Kararın, Suriye’de IŞİD ile YPG güçleri arasında yaklaşık 10 gündür devam eden çatışmalar nedeniyle Kobani’den kaçarak Suruç’a sığınan Suriyelilerin sayısının 200 bine ulaşması üzerine alındığı vurgulandı. Mürşitpınar köyünde iki ayrı yere 10 bin kişilik çadır kent kurulması için çalışmalar hızlandırıldı. 

Salih Müslim: Acil yardım çağrısında bulunuyoruz

İstanbul'un ilçeleri Kobani sınırında IŞİD nöbeti tutuyor!
Halk tetikte

IŞİD çemberi giderek daralırken Kobani’de kalmayı tercih eden halk elleri tetikte olası bir IŞİD saldırısını bekliyor. Kadınlı erkekli gruplar ellerinde silahlar sokak başlarında nöbet tutuyor.

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU