'Terör' delili: 'Sapanlı teyze'yi sevmek

İSMAİL SAYMAZ
27/01/2014

Erzincan’da Gezi Parkı gösterilerine katılan ‘Yeni Demokratik Gençlik’ adlı sol gruba TİKKO üyeliği iddiasıyla dava açılırken Facebook’taki paylaşımlar bile ‘terör’ eylemi sayıldı.
Erzincan’da ‘Yeni Demokrat Gençlik’ adlı topluluğun bürosu 25 Haziran 2013’te polislerce basıldı. Sekiz genç tutuklandı. Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianamede, gençlerin yasadışı Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist-Partizan (TKP/ML) adlı örgüt adına faaliyet gösterdikleri ileri sürüldü.

Sivas, ‘Madımak olayı’ oldu

İddianamede, 16 Haziran’daki Gezi Parkı protestosundan geriye doğru, sanıkların Mart 2012’ye kadarki katıldıkları bütün yasal eylem ve etkinlikler ‘terör’ suçu sayıldı. Bunlar arasında; dört ayrı Gezi Parkı gösterisine, İbrahim Kaypakkaya anmasına, 1 Mayıs’a, ‘üçerli sıra halinde ve sözde ordu düzeni’yle Nevruz kutlamasına, Paris’te öldürülen Sakine Cansız ve arkadaşlarının cenaze törenine, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idamının yıldönümündeki etkinliğine, YÖK protestosuna ve BDP’lilerce yapılan açlık grevine katılmak gibi suçlamalar yer aldı. Bir diğer suçlama da, Sivas Davası’nın zamanaşımından düşmesi sonrasında yapılan basın açıklaması oldu. Sivas katliamı için “Madımak olayı” denildi.
Sanıkların sosyal medyada yazdıkları da örgüt üyeliğine delil sayıldı. Örneğin sanıklardan Dağlar Delen’in İstanbul’daki gösterilerde sapanla taş atan Emine Cansever’in resmini paylaşıp altına “Arkandayız teyzem” diye yazması, Çetin Kirsiz’in de “O benim annem, benim nenem, benim teyzem, benim her şeyim” diye eklemesi, delil sayıldı. Sanıklardan Mukavemet Çelik’in Facebook’ta Kaypakkaya’nın resmini paylaşması, “örgüt liderine bağlığını ifade etmek, örgüt fikirlerini geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla Facebook’tan faydalanmak” diye yorumlandı. Özcan Kaya da yasal yayın yapan ‘www.ozgurgelecek.com’da haber yayımladığı için örgüt üyesi kabul edildi.
Telefonla yapılan kısa görüşmeler de delil olarak yazıldı. Örneğin, Ali Sağlık’ın, Zehra adlı arkadaşının “Lan seni merak ediyorum, hani haber veriyordun, döndün mü, iyi misin?” şeklindeki mesajına karşılık, “Kız konuyu açma iyiyim, sıkıntı yok:)” demesi, iddianamede şöyle yorumlandı: “Kaypakkaya’nın mezarının bulunduğu Çorum’a anma etkinliğine giderken tedbirli davranmak için mesajlaşmış olduğu kişiyi uyardığı...”
İlk duruşma Erzurum 4. Ağır Ceza’da 10 Şubat’ta görülecek.

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU