Veli Ağbaba: MİT Müsteşarı ve İçişleri Bakanı istifa etmeli

20/07/2015

RADİKAL- CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Suruç'taki terör saldırısına ilişkin, "MİT Müsteşarı ve İçişleri Bakanı istifa etmelidir" dedi. Ağbaba ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile beraberindeki heyet, patlamanın yaşandığı kültür merkezinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Ağbaba, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, olaydan derin üzüntü duyduğunu belirterek, olayı siyaset malzemesi yapmayacaklarını söyledi. 

Şanlıurfa Suruç'ta bombalı katliam

'SURİYE POLİTİKASININ SONUCU'

Siyasi iktidarın izlediği politikalar nedeniyle saldırının yaşandığını savunan Ağbaba, şunları kaydetti:

Maalesef son dönemde izlenen politikalar nedeniyle böyle bir olay yaşandı. Bu olay, AKP'nin ve MİT'in izlemiş olduğu Suriye politikasının sonucu ve ürünüdür. 2012 yılında Reyhanlı'da 52 yurttaşımız öldü, bugünde 30 gencimiz öldü. Maalesef MİT bunları göremedi kendi muhaliflerini fişleyen MİT 31 genci katledenleri göremedi. MİT Müsteşarı ve İçişleri Bakanı istifa etmelidir, MİT Müsteşarı artık Milli İstihbarat Teşkilatı'nın başında değil kişisel istihbarat teşkilatının başındadır. Yaşanan bu olay Türkiye'de herkesi birleştirmeli ve bu katliama karşı hep beraber durabilmeliyiz.

Davutoğlu: Suruç'taki vahşetin sorumluları mutlaka bulunacak

'DAHA BÜYÜK FACİA MEYDANA GELEBİLİRDİ'

Sezgin Tanrıkulu da saldırıyı lanetlediklerini söyledi.

Saldırıya ilişkin söylenilecek sözün kalmadığını bildiren Tanrıkulu, şöyle dedi:

Burası siyaset yapılacak yer değil ancak bunun hesabını soracağız kimse endişelenmesin. Biraz önce kaymakamdan bilgi aldık, çok daha büyük facia meydana gelebilirdi. 300'e yakın genç buraya gelmeden 50 kişi ise olay yerindeyken saldırı gerçekleşmiş. Eğer onlarda ulaşsa çok daha ağır bir tabloyla karşılaşabilirdik. Ölenlere başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyorum.

(AA)

BUNU OKUYAN BUNLARI DA OKUDU